Fırınlar Çözümleri: Fırınım İyi Pişirmiyor, Ne Yapmalıyım?

7/24 Profesyonel Teknik Servis

Fırınlar Çözümleri: Fırınım İyi Pişirmiyor, Ne Yapmalıyım?

Fırınım İyi Pişirmiyor, Ne Yapmalıyım?

Fırınınız iyi pişirmiyor ise, sorunun çözümü için aşağıdaki adımları uygulayınız.

  •         Fırınınıza, bağlı olduğu prizden elektrik geldiğinden emin olunuz.
  •         Yiyeceklerinizi pişirmeden önce fırın kapısı kapalı olacak şekilde 200-250 dereceye ayarlayıp ön ısıtma için 5-10 dakika bekleyiniz. Böylece fırını ideal seviyede bir pişirmeye hazırlamış olursunuz.

o   Özellikle hamur işlerinde ön ısıtma yapmak, yiyeceklerin daha iyi kabararak pişmesini sağlayacak, kurumasını önleyecektir.

  •         Tepsiyi ürün içerisine yerleştirirken, fan perdesine değdirmeden kapağı kapatarak tepsiyi itiniz.
  •         Fırın kapağının açılması, fırın içindeki mevcut ısının kaybedilmesine yol açmaktadır. Pişirme işlemi esnasında, pişirme performansının düşmemesi için fırın kapağını sık sık açmayınız.
  •         Tarifinize göre belirtilen miktardan fazla su ya da yağ kullanılması durumunda pişirme süresi değişebilir.
  •         Yiyeceklerinizi pişirirken, raf konumlarını, pişirme süresini ve sıcaklığını ürünün kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi seçmenizi öneririz.

o   Ürününüzün kullanım kılavuzuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

        Yiyecek cinsi, miktarı ve kişisel beğenilere göre en doğru kararı vermek için pişirme süresini uzatarak denemeler yapabilirsiniz.

KUMTEL LUXELL TERMİKEL TEKA SİMFER SİLVERLİNE MEKAPPA ÇETİNTAŞ MİNİSAN MAXİMUS AVLEUS ALPİNA BOSCH SİEMENS PROFİLO ARÇELİK BEKO ALTUS ARİSTON İNDESİT HOTPOİNT FRANKE MİELE ARNOVA LANOVA VİNOLA TEBA SABA FERRE FEMAŞ NATUREL KORKMAZ İCF ESTY ELECTROLUXS HOOVER CANDY 

Fırın yemeğimi yakıyor, sorun ne olabilir?

Bunun nedeni genellikle pişirme için aşırı bir sıcaklık seçilmiş olmasıdır. Seçim doğruysa termostat ampulünün doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol edin. Bunun için ürünle birlikte verilen kullanım kılavuzuna bakarak fırın modelinize özgü talimatları inceleyin. Bu kontrolleri yaptıktan sonra fırın hala olması gerektiği gibi çalışmıyorsa resmi teknik servisimizle iletişime geçin.

İlgili aramalar

Fırının altı neden Pişirmez
Siemens Fırın altı pişirmiyor
Fırın neden yakar
Fırının altı yakıyor
Bosch Fırın Altı pişirmiyor
Luxell fırın pişirmiyor
Arçelik fırın altı Pişirmiyor
Ankastre fırın yakıyor

İlgili aramalar

Fırında sütlaç kaç dakikada kızarır
Fırında sütlaç neden taşar
Sütlaç fırına sıcak mi konur
Sütlacın üstü nasıl kızarır
Fırında Sütlaç kızarması için
Soğuk sütlaç fırına verilir mı
Sütlaç fırında Hangi ayarda pişer
Fırında sütlaç köpürdü

Fırınım Yiyecekleri Yakıyor, Çok Pişiriyor, Ne Yapmalıyım?

İlgili aramalar

Fırın neden yakar
Ankastre fırın yakıyor
Ankastre fırın neden yakar
Arçelik fırın keki yakıyor
Fırının bir tarafı yakıyor
Franke fırın Yakıyor
Fırın yemekleri Yakıyor
Kumtel fırın yakıyor
  • Tepsinizin sadece ön tarafında bulunan yiyeceklerde çok pişirme veya yanma oluyorsa ve fırınınız, kapısından hava alıyorsa, hava aldığı bölgeler daha çabuk kızaracak ve yanacaktır. Fırın kapısının pişirme sırasında tamamen kapalı olduğundan emin olunuz.
  • Fırınınızın alt ve üst ısıtıcı ayarının seçiminin doğru yapılmaması da bu soruna neden olabilir. Yiyeceğin pişirilme tarzına göre alt ve üst ısıtıcıların, varsa turbo fan ısıtıcısının fırın üzerindeki düğmelerinden doğru seçilip seçilmediği önemlidir. Aksi halde belirttiğiniz gibi pişirme problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Fırın ısıtıcılarının seçimini doğru yaptıysanız ve sorununuz devam ediyorsa, tepsilerin fırın içindeki yerleşiminin doğru olduğundan emin olunuz.

  • Tepsilerin alt veya üst ızgaraya çok yakın olması çok pişme veya yanma problemine neden olabilir. Yiyeceğin türüne, miktarına, pişme tarzına ve kişisel beğenilerinize göre yiyecekleriniz çok pişiyor, yanıyorsa tepsi farklı raflara konularak denenmelidir.
  • Yemeğinizi pişirme süreniz de çok pişirme-yanma sorununa neden olabilmektedir. Farklı pişirme sürelerinde çalıştırmayı denediğinizde; Yiyeceğin cinsine, miktarına, pişirme tarzına yeya kişisel beğenilere göre pişirme sürelerinde değişiklik yapmanız gerekebilir. Fırınınızı yeni aldıysanız ve eski fırınınızdaki pişirme süreleriyle aynı sürede pişiriyorsanız iyi sonuç alamıyor olabilirsiniz. Yiyeceklerin pişirme süresini kısaltmanız gerekebilir.

Yukarıda belirtilen çözüm adımlarını denediyseniz ve fırınınızda çok pişirme-yakma sorunu devam ediyorsa, buraya tıklayarak yetkili servis talebinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Solo fırınlarla ilgili tüm içerikleri burada bulabilirsiniz.

Çözüm Bul / ARAMA |
Tüm Ürünler

Tv – Ses

Mobil

Beyaz Eşya

Küçük Ev Aletleri

Isıtma / Soğutma

Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.